Veilig Roeien! versus Federatie Sloeproeien Nederland (FSN)
Er is zo nu en dan verwarring over de organisaties Veilig Roeien en de FSN, mede omdat we beide trainingen organiseren. Op deze pagina uitleg over beide organisaties en de onstaansgeschiedenis van het onderwerp veiligheid en de trainingen. Veilig Roeien! is onderdeel van sloeproeienNL. Zowel Veilig Roeien! als sloeproeienNL staan helemaal los van de FSN.
2016: de eerste aandacht voor het onderwerp roeien & veiligheid
De initiatiefnemers van deze website zijn Marco Schoone en Kees Verweel. Marco geeft als voorzitter van de FSN (2014-2018) samen met Kees (lid FSN bestuur 2013-2017) de eerste aanzet voor het onderwerp veiligheid. De FSN staat voor een eerlijke en veilige sport, en eind januari 2016 wordt de pagina 'goed zeemanschap' op de FSN site geïntroduceerd.
Deze FSN website is gebouwd door Kees die ook het beheer doet. De pagina ‘goed zeemanschap’ deelt informatie relevant voor veilig (sloep)roeien; het BPR, de vaarregels en extra FSN-regels. Veel content heeft Kees al eerder verzameld op een veiligheidspagina op zijn website www.sloeproeien.nl
Juni 2020: veiligsloeproeien.nl
Kees stapt in 2017 uit het FSN bestuur, en draagt het beheer van de FSN website over aan iemand anders. De pagina 'goed zeemanschap' op de FSN site wordt vanaf dat moment niet meer geactualiseerd, waarop Kees besluit om op de site van sloeproeienNL de content verder te beheren en uit de bouwen. Vanaf juni 2020 stelt hij dit beschikbaar aan sloeproeiend Nederland via de website www.veiligsloeproeien.nl. Zo blijft er een actueel overzicht van veiligheid-onderwerpen.
November 2020: oprichting FSN Veiligheidscommissie
Na een noodlottig ongeval met een roeisloep in oktober 2020 besluit de FSN om een veiligheidscommissie in het leven te roepen. Marco en Kees stellen zich direct beschikbaar als commissielid. Ze hebben tenslotte in 2016 al binnen het FSN-bestuur een 1e start gegeven aan het onderwerp veiligheid en dit onderwerp bijgehouden op www.veiligsloeproeien.nl. De commissie mag gevraagd en ongevraagd adviseren aan het FSN bestuur, en in deze commissie ontstaat het idee voor de trainingen 'bekwame stuur'.
Tevens vraagt Kees aan de FSN om met de site www.veiligsloeproeien.nl samen op te trekken, mede omdat de FSN site in die tijd nog steeds beperkt wordt onderhouden, en de pagina 'goed zeemanschap' helemaal niet wordt onderhouden. Ondanks diverse pogingen komt een samenwerking FSN - VeiligSloeproeien niet van de grond. Er is geen consensus over de voorwaarden. De FSN wil alleen samenwerken als de domeinnaam www.veiligsloeproeien.nl en alle content op de site eigendom wordt van de FSN, en plaatsen of wijzigen van content alleen na goedkeuring van het FSN bestuur. Voorwaarden waar Kees zich niet in kan vinden.
26 maart 2022: start FSN trainingen 'bekwame stuur'
Één van de aanbevelingen van de FSN Veiligheidscommissie is om trainingen te gaan organiseren. Marco en Kees pakken dit onderwerp binnen de commissie op, ontwikkelen het trainingsmateriaal en toeren tussen begin 2022 en april 2023 door het hele land om maar liefst 10 trainingen 'bekwame stuur' aan ruim 200 deelnemers te geven! Er blijkt een grote behoefte aan deze training!
Tijdens de trainingen wordt er verwezen naar vele pagina's op www.veiligsloeproeien.nl omdat er op de (oude) FSN site nog steeds geen geschikte content staat. Kees vraagt opnieuw aan de FSN of een samenwerking tussen veiligsloeproeien.nl en de FSN mogelijk is, na een laatste mail hierover in september 2022 blijft het antwoord van de FSN wachten tot juli 2023. Inmiddels hebben Kees en Marco al andere plannen gemaakt.......
Niet alleen sloeproeiers
Er is ook belangstelling vanuit andere roei-disciplines voor de FSN trainingen. Marco en Kees starten de discussie binnen de FSN Veiligheidscommissie om ook andere disciplines zoals St Ayles Skiff en Pilot Gig roeiers toe te laten tot de trainingen. Het FSN bestuur hanteert het standpunt dat de FSN trainingen uitsluitend voor sloeproeiers toegankelijk zijn, en alleen opengesteld mogen worden voor andere roeidisciplines wanneer ze niet meer volledig bezet worden door sloeproeiers.
Maart 2023: De nieuwe FSN website
Begin 2023 lanceert de FSN de nieuwe website, en krijgt het onderwerp veiligheid na jaren van achterstallig onderhoud weer - geactualiseerd - een plek op de site.
De beheerder van de FSN site vraagt Kees voorafgaande aan de lancering of de content van veiligsloeproeien.nl gebruikt mag worden voor de nieuwe FSN site - dit is uiteraard geen probleem - en zo is met goedvinden van Kees alle content van veiligsloeproeien.nl nagenoeg 1 op 1 overgenomen op de nieuwe FSN site. In 1e instantie met een keurige bronvermelding naar veiligsloeproeien.nl welke korte tijd later verdwijnt.
September 2023: veiligsloeproeien.nl wordt veiligroeien.nl
Marco en Kees, super enthousiast over de FSN trainingen 'bekwame stuur' die ze organiseren en gemotiveerd om het onderwerp veiligheid naar andere roeidisciplines te brengen krijgen rond mei-juni 2023 het plan om eventueel één platform voor veilig roeien te gaan maken, en ze polsen onder andere bij de Dutch St Ayles Rowing Associatio (DARA) en Dutch Pilot Gig Association (DPGA). Er is tenslotte vraag vanuit deze andere disciplines om in te mogen schrijven voor de trainingen, en er komt al sinds september 2022 geen antwoord van de FSN op de vraag naar een mogelijke vorm van samenwerking tussen veiligsloeproeien.nl en FSN.
De DARA besluit direct om samen te willen bouwen aan één platform en sluit zich aan bij het nieuwe initiatief van Kees en Marco, en op 11 september 2023 gaat de nieuwe website www.veiligroeien.nl (onderdeel van sloeproeienNL) live! De FSN ondersteunt dit nieuwe initiatief niet en besluit om via de eigen site informatie over veiligheid te blijven delen, en geeft ook aan geen intentie te hebben om op de FSN site naar Veilig Roeien te gaan verwijzen.
Dit standpunt wordt uiteraard gerespecteerd door Kees en Marco, maar ondermijnt wel de motivatie om nog lid te blijven van de FSN Veiligheidscommissie. Daarom treden Marco en Kees zich eind september 2023 terug uit deze commissie en gaan zich 100% richten op het nieuwe platform Veilig Roeien! Hiermee raakt de FSN veiligheidscommissie ook hun twee ontwikkelaars van de trainingen & trainers kwijt.
December 2023 - april 2024: acht Veilig Roeien trainingen 'bekwaam sturen & veilig roeien'
Van eind december 2023 tot april 2024 organiseert Veilig Roeien acht trainingen 'bekwaam sturen & veilig roeien' door het hele land, zowel openbare als in-company trainingen. Een mooie mix van ruim 170 sloeproeiers, St Ayles Skiff roeiers en Pilot Gig roeiers volgen deze trainingen, precies wat Marco en Kees voor ogen hadden bij de 1e plannen voor dit platform! Voor het overzicht, klik hier >>
Winter 2024-2025: Veilig Roeien geeft de FSN trainingen 'bekwame stuur'
In de periode december 2025-februari 2025 organiseert de FSN vier trainingen 'bekwame stuur', en gaat hiervoor een samenwerkingsovereenkomst aan met Veilig Roeien voor het geven van de trainingen. Zo staan Marco en Kees weer als trainer voor de FSN deelnemers. De trainingen worden later ook opengesteld voor deelnemers uit andere roeidisciplines.
Veilig Roeien organiseert om deze reden in deze periode geen eigen openbare trainingen, want inhoudelijk zijn de trainingen van de FSN en van Veilig Roeien nagenoeg identiek. Veilig Roeien geeft deze winter wel diverse in-company trainingen. In totaal volgen bijna 120 deelnemers een training in deze periode!
Winter 2025-2026: de wegen van Veilig Roeien en FSN scheiden zich.......
Begin juni 2025 evalueren Veilig Roeien en de FSN veiligheidscommissie de samenwerking tijdens de 4 FSN trainingen van afgelopen winter 2024-2025, en wordt door de FSN commissie toegezegd dat de verbeterpunten en ideeën voor een andere manier van samenwerken - aangegeven door Veilig Roeien - worden besproken in het FSN bestuur. Na diverse reminders vanuit Veilig Roeien en uitblijven van een reactie van de FSN besluiten Kees en Marco begin september 2025 om de planning te gaan maken voor de eigen Veilig Roeien trainingen voor komend winterseizoen 2025-2026. Na melding hiervan aan de FSN volgt alsnog een reactie en uitnodiging voor een meeting, waar helaas blijkt dat de wensen en voorwaarden voor een prettige samenwerking te ver uiteen liggen. De uitspraak ‘waarom zou de FSN reclame gaan maken voor Veilig Roeien?' tijdens deze meeting weerspiegelt het beste hoeveel de wensen en voorwaarden van beide partijen verschillen.
Kees en Marco besluiten dan ook om de (poging tot) samenwerking te beëindigen. Ze hebben met heel veel plezier en enthousiasme in totaal 13 FSN trainingen gegeven, de content hiervoor ontwikkelt en steeds verder verrijkt, en stopten daar afgelopen jaren vele vele dagen (vrije) tijd in.
Met nog meer enthousiasme gaan ze nu verder met het uitbouwen en verder verrijken van www.veiligroeien.nl en uiteraard met het organiseren van de trainingen! Ze gaven inmiddels in totaal 26 trainingen aan 545 deelnemers! Voor de agenda, klik hier >>
De FSN organiseert komende winter 2025-2026 ook eigen FSN trainingen, en dat juicht Veilig Roeien uiteraard toe! Veilig Roeien blijft relevante (veiligheid)informatie delen met de FSN Veiligheidscommissie, en blijft openstaan voor samenwerking.
Want alleen samen maken we het roeien (nog) veiliger!